Mans rožu gads


 

Sveiciens šajā rudenīgajā pirmdienā! Mana dārza pieraksti nekur nav pazuduši – pēdējā laikā tāds aizņemtāks periods, līdz ar to ir iekrājušies vairāki raksti. Kad darbojies, laiks tiešām tik ātri paskrien – skat, jau oktobris!

Lai gan rožu sezona vēl nav beigusies, par spīti aizņemtībai, īsumā gribētu pastāstīt kāds ir bijis mans pirmais rožu gads, jo jau ir sakrājušies šādi tādi atzinumi. Lai vienai reizei nav pārāk daudz lasāmvielas, par dārzā augošajām rožu šķirnēm rakstīšu par katru atsevišķi.


SECINĀJUMI

Man ir pārāk maz rožu

Bet tā laikam domā katrs rožu audzētājs. Par laimi, ar vietu pagaidām problēmu nav, pareizāk – ar tās trūkumu. Drīzāk gan ar pašu dobju un rožu bedru rakšanu...

Rožu kaimiņi

Mans jaunatklājums šogad bija birztalas salvija (Salvia nemorosa) – ne vien lieliskas kā rožu kaimiņienes, es tās gribu arī citās puķu dobēs! Ilgi zied, neprasa īpašu kopšanu, labi pārziemojot un praktiski neskar slimības un kaitēkļi. Šīs salvijas man aug kopā ar ‘Rotkäppchen’, kur tās zili–violetie, sīkie ziediņi lieliski kontrastē ar koši sarkanajiem, pildītajiem rozes ziediem. Es tās nolēmu stādīt kopā arī ar rozā toņu rozēm.

Mulča

Esmu secinājusi, ka savas puķu dobes tomēr mulčēšu. Tā kā dārzs neatrodas pie mājas, mans mērķis ir, lai dārzs sagādātu pēc iespējas mazāk gavassāpes, tur varētu arī atpūsties un baudīt sava darba augļus, un vārds Dārzs nebūtu vien sinonīms nebeidzamai ravēšanai un laistīšanai! Tāpēc mulča kaut nedaudz, bet aiztur augsnē mitrumu, kā arī – aug mazāk nezāļu. Ir daudz un dažādi mulčas materiāli: salmi, pļauta zāle, šķelda, mizu mulča, oļi, sasmalcinātas koku lapas. Savām puķu dobēm es izšķīros par labu vidējas frakcijas mizu mulčai. Lai arī smalkās frakcijas mulča ir ļoti dekoratīva, tā arī ātrāk sadaloties. Rupjas frakcijas ir piemērtotāka skujeņiem.

Dārza inventārs

Nākamā gada lielākie pirkumi (bez rozēm un kūdras maisiem, protams) būs kvalitatīvas dārza šķēres*, jo tomēr sanāk griezt vairāk nekā sākumā bija plānots, un zāliena apmaļu lāpsta. Nu tā, lai ir pa nopietno. Esmu dzirdējusi ļoti labas atsauksmes par Fiskars Solid mauriņa malu veidotāju*, noteikti uzrakstīšu savu viedokli!

Laicīga stādu iegāde

Es pavisam noteikti esmu dzimusi nepareizā mēnesī, kā arī – ar vārda dienu kaut kā nav paveicies. :) Ja nopietni, augustā teju viss no vēlmju saraksta jau ir izpirkts. Tam gan ir risinājums: rezervēt rožu stādus jau ziemā.

Trihodermīns

Nezinu, vai tā ir tikai sagadīšanās vai arī tiešām trihodermīna ierušināšana ap rozēm ir palīdzējusi pret lapu brūnplankumainību un miltrasu. Visu vasaru tik pat kā nav bijusi, vien atsevišķām rozēm brūnplankumainības skartas dažas lapas, kuras laikus noraujot un iznīcinot, nekas tālāk nebija izplatījies. Rudenī gan, pasliktinoties laika apstākļiem, kāda vairāk, kāda mazāk, bet zaudēja lapas šīs sēnīšu slimības dēļ. Ar miltrasu man slima, par laimi, tikai viena roze un tā pati ir Maximas miniatūrroze, domāju, tāda jau tā bijusi veikalā un saasinājies laika apstākļiem pasliktinoties.

Izturīgu šķirņu izvēle

Runājot par slimībām – lasot šķirņu aprakstus, esmu sākusi vairāk pievērst uzmanību sadaļai par noturību pret slimībām. Ja vēlas izvairīties no miglošanas ar fungicīdiem (vai vismaz samazināt tās biežumu), ieteicams izvēlēties izturīgākas šķirnes.

Mēslošana

Rozes tiešām ir ļoti ēdelīgas! Šopavasar es tās mēsloju ar slāpekli, vēlāk vasarā ar dzelteno kristalonu un ierušināju biohumusu, taču nākošajā pavasarī rožu mēslošanas jautājumu es gribētu pacelt citā līmenī. Tā kā manas rozes ir šogad stādītas, augustā es tās nemēsloju ar rudens mēslojumu, bet nākamajā gadā gan to darīšu, lai palīdzētu nobriest jaunajiem rožu dzinumiem un labāk sagatavoties ziemai.

Viedokļu apmaiņa

Bez Facebook rožu grupas es būtu kūlusies kā aklais tumsā pa nātrēm. Tiešām liels paldies visām šīs grupas padomdevējām un iedvesmotājām! Noteikti iesaku pieteikties visiem rožu mīļiem, ja vēl tas nav izdarīts. Brīdinu: grupa izraisa atkarību!

Nepiepildāma sāta sajūta

Atkarību sakarā vēl gribu piemetināt – ja senāk man patika tikai rozā un baltas rozes, tad, pateicoties augstāk minētajai domubiedru grupai, esmu jau noskatījusi ne vien daudz citu rozā un baltu rožu šķirņu (‘Pomponella’, ‘White Meidiland’, ‘Artemis’, ‘Scepter’d Isle’, ‘Queen of Sweden’, ‘Iceberg’, ‘Boscobel’, ‘Jaqueline De Pré’ un tā varētu turpināt bezgalīgi...), bet arī vairākas aprikožu, violetas un fuksiju krāsas rozes... Jauni pirkumi gan netiek vairs šogad plānoti.

Cik rožu man ir?

Pašlaik man dārzā aug 10 rozes. Lielākā daļa ir potētas šķirņu rozes, taču ir arī pa kādai lielveikala podiņrozei, kas neplānoti nonākušas manā dārzā. Sīkāks dārzā augošo šķirņu apskats būs kādā no nākamajiem rakstiem. Uzskaitīšu vien nosaukumus:

floribundrozes ‘Rotkäppchen’ un ‘LeonardoDa Vinci’,

klājeniskā roze ‘Diamant’,

tējbibrīdroze ‘Aquarell’,

krūmroze ‘Gartentraum’,

parka roze ‘Honorine De Brabant’

un trīs bezvārda holandiešu miniatūrrozes.Kāds jums bijis šis rožu gads? Kādi secinājumi ko un kā vajag/nevajag darīt nākošajā gadā, kādi atklājumi un plāni nākošajam gadam?  

___________________________
* Šī nav apmaksāta reklāma, tikai un vienīgi manis pašas viedoklis.

Nav komentāru